top of page

«Ми розкриваємо нашу ідентичність через дизайн» 一 Лариса Цибіна про ДВРЗ Design Days 2024

З 22 по 25 серпня в Києві вдруге відбудуться дні сучасного українського дизайну — ДВРЗ Design Days. Це дослідницька і просвітницька платформа, що покликана сприяти розвитку індустрії промислового дизайну та підтримати українських виробників. В основі її ідеї — філософія «своє для своїх» (local to local). Ідеологиня ДВРЗ Design Days Лариса Цибіна розповідає про ідею створення фестивалю, тему нового сезону та цілі, які проєкт ставить перед собою.

Ларисо, що для вас стало поштовхом до створення ДВРЗ Design Days? Розкажіть, як все починалось.

У 2023 на всесвітньому Бієнале у Лондоні було представлено близько 40 країн й вперше серед учасників була Україна. Загалом, бієнале дизайну — це подія, де кожна країна розкриває локальні особливості та розповідає про себе через дизайн. Український павільйон також розповідав про нашу країну: про багаті надра, глибоке національне коріння, про готовність до доброї співпраці зі світом, і про те, що нас, українців намагаються знищити московити, щоб забрати нашу землю - наш скарб.
Тоді я ще більше зрозуміла, що завдання дизайну — робити кращими умови життя людей саме в своїй країні. Коли кожен покращує щось в себе в країні, то світ в цілому стає кращим. Як тільки я повернулась в Україну, пішла до хлопців в майстерню Kassone з пропозицією зробити якийсь локальний проєкт про стан українського дизайну сьогодні, про виклики та вирішення. Роману Михайлову та команді майстерні відгукнулась ідея. І через півтора місяця стався перший сезон ДВРЗ Design Days.

Які задачі ви перед собою ставили, вперше організовуючи таку подію в Україні?

Метою ДВРЗ Design Days було підтримати українських виробників промислового дизайну, а також 一 направити фокус українського споживача на український продукт. Я бачу захопливі відгуки іноземців про роботи українських дизайнерів, але хочу, щоб це працювало і всередині країни. ДВРЗ Design Days допомагає вибудовувати зв'язок брендів зі споживачами. Розпочинає діалог, який в майбутньому, я сподіваюсь, переросте в системне широке поле українського дизайну.

22-25 серпня відбудеться вже другий сезон ДВРЗ Design Days. Чого чекати учасникам?

Цього року ми підросли (сміється). У нас планується більше виставкових локацій, які окреслюються по напрямках функціональне мистецтво та промисловий дизайн. Крім того, ми запросили закордонних кураторів та гостей. Також буде просвітницька програма, де під час лекцій та дискусій будемо піднімати важливі питання для нашої індустрії, говоритимемо в цілому про те, як дизайн може зробити життя в нашій країні більш комфортним та зручним.

Тема цього сезону 一 «Нині» або NOW. В часи війни змінились не лише умови нашого життя, а й творчості, й власне дизайну. Тому ми хочемо тримати в фокусі саме цю тему. Ми побачимо багато об'єктів, що є своєрідними маркерами часу, будемо багато говорити про розвиток дизайнерської думки української професійної спільноти.

Розкажіть детальніше про програму ДВРЗ Design Days.

Цього року у нас буде чотири локації: дві виставкові та дві просвітні. Експозиції будуть у галереї Panoptikum на ДВРЗ та просторі КультМотив на Подолі. Цього разу ми вирішили розділити напрями, щоб учасники могли краще розкрити їх для себе, навчитись відрізняти один від одного. Виставки будуть присвячені функціональному мистецтву та промисловому дизайну. Відвідувачі побачать експозиції дизайн-арту, кінетичних об’єктів, міську скульптуру.

Просвітницька програма планується на локації нашого інституційного партнера в просторі BUDZIRKA на Куренівці. Там відкриється бібліотека українських матеріалів, працюватиме лекторій, а також буде виставка сучасної кераміки. Ще однією локацією стане територія нашого інституційного партнера «Агромат» у Святошинському районі. Там напередодні відкриття події буде підніматись важлива тема інклюзивності. Це великий виклик для сучасного українського дизайну і ми вже зараз маємо напрацьовувати рішення, як зробити життя людей з особливими потребами комфортнішим.

Хто з митців цього сезону виступить в ролі куратора?

Нам вдалось залучити відомих кураторів для створення виставок і експозицій. Так, куратором зони функціонального мистецтва буде бельгійський галерист і колекціонер Жан Франсуа Деклерк, який відомий своїми виставками в Парижі, Мілані, Брюсселі та інших містах. Разом з учасниками він працюватиме над створенням сценографії з об’єктів що створюються на межі дизайну та мистецтва. Це вперше людина такого рівня приїде в Україну для спільної творчої роботи з представниками нашої дизайнерської спільноти.

Куратором платформи промислового дизайну та створення експозиції у цьому напрямку відповідатиме відома українська дизайнерка Катерина Соколова.

Ви згадали про бібліотеку українських матеріалів. Про що цей проєкт? Розкажіть детальніше про нього.

Бібліотеку українських матеріалів ми створюємо разом з меценатом Святославом Шиліним. Там будуть представлені природні та синтетичні матеріали українського походження, що використовуються в дизайні. Ми хочемо, щоб дизайнери та митці, локальні та масові виробництва розуміли, наскільки багата Україна, що ми здебільшого можемо користуватися своїми матеріалами, а не іноземними.
Я дуже пишаюсь цим проєктом і мрію його розвивати. Як на мене, наша рідна українська земля дає нам невичерпний ресурс матеріалів, з яких можна виробляти сучасні предмети.

Як ви оцінюєте вплив ДВРЗ Design Days на розвиток дизайн-спільноти в Україні?

Ми робимо це не лише для дизайн-спільноти, а й для всіх українців, які зараз залишаються в країні, працюють в цих складних умовах, створюють майбутнє та тримають нашу країну прямо зараз. Ми працюємо з великою повагою, вдячністю та надією. Працюємо для своїх, підтримуючи принцип «local to local» і намагаємось розкрити нашу самоідентичність через дизайн. Думаю, нам усім буде корисно зрозуміти, хто ми є, яке наше коріння, як це коріння можна пов'язати з сучасним і навіть з поглядом у майбутнє. Ми хочемо розпочати цей діалог на нашій платформі.

Ларисо, яка ваша головна мета, як дослідниці дизайну? Що мотивує особисто вас працювати над ДВРЗ Design Days?

Розвиваючи все це, створюючи ДВРЗ Design Days, я мрію, щоб Україну знали у світі як потужну дизайнерську державу з великими можливостями, зі сміливими креаторами та митцями. Якщо говорити про мою найбільшу мрію, то це зробити Україну центром дизайнерської спільноти Східної Європи. Щоб була ще одна потужна ніша, де українці проявлятимуть свої внутрішньо закладені та вихованні століттями таланти та майстерності.

bottom of page